Ailesiyle tatil: André Herrmann tuhaf deneyimlerini anlatıyor

Selvi

New member
DKudüs'te üç gün, Ürdün'de iki gün ve Tel Aviv'de üç gün; André Herrmann'ın ailesi için hazırladığı plan buydu. Onu da gelmeye ikna ettiler. Tur rehberi, kendisine rağmen, yurt dışında bir oğul olarak birdenbire ebeveynlerinden sorumlu olmanın ne anlama geldiğini anladı. Planlanmamış yolculuk sonunda komik bir kitapla sonuçlandı.

DÜNYA: 37 yaşındaki biri neden annesi ve babasıyla tatile gidiyor?

Andre Hermann: Aslında gitmek istemiyordum. Dört yıl önce kız arkadaşımla birlikte olduğum Ürdün'deki Petra harabelerini aileme anlattığımda onlar da gerçekten görmek istediler. Ancak artık böyle bir geziyi tek başlarına başaramayacaklarını söylediler.

Annem ve babam Schrödinger'in emeklileri. Seksen beş yaşındaki dedemin sadece sesini açarken uzaktan kumandanın sessiz tuşuna basmasına rağmen televizyonunun bozuk olduğunu iddia ettiğinde nasıl davrandığından rahatlıkla şikayet edebilirsiniz. Ve aynı zamanda, yalnızca bir koruyucu eşliğinde memleketlerinin tabelasının ötesine geçen bir yolculukta hayatta kalabileceklerini iddia edebilirler.

DÜNYA: Sonra da iyi bir evlat olarak ona eşlik etmeyi mi teklif ettin?

– Herrmann: Harika bir ilişkimiz var ama yine de tur rehberliğini oynamak istemedim. Ama pes etmediler ve bir gün babam şunu önerdi: “Her şeyin parasını ödeyeceğiz ve sen de bizimle geleceksin!”

DÜNYA: Aklınızda kitap projesi var mıydı?

– Herrmann: Hayır, bu fikir aklıma sadece yolculuk sırasında geldi. Takipçilerim için hashtag'im vardı #UmdE küçük anekdotlarla onları eğlendirmek için tasarlandı. UmdE kısaltması ebeveynlerle tatil anlamına gelir. Her gün bir milyondan fazla insanın, 60 yaşın üzerindeki ebeveynlerimin Orta Doğu'da neler yaptığını internette okuması benim için tam bir sürpriz oldu.

Kendi isteği dışında tur rehberi oldu: Leipzigli komedyen André Herrmann

Kaynak: © Enrico Meyer

DÜNYA: Ne yayınladın?

– Herrmann: İlk mesajım şuydu: “Kalkıştan 5 (!) saat önce havaalanında oturuyoruz ve annem çaresiz çünkü biniş kartlarını DIN A3'e yazdırmış ve bu nedenle uçmamıza izin verilmediğini düşünüyor.”

DÜNYA: Klasik bir komedyen şakasına benziyor.

– Herrmann: Aynen öyle oldu. Annem havaalanında çantasından A3 kağıdını çıkarıyor. Ve ben onun hatasını gösterdiğimde, aslında parmaklarının ucunda yükseliyor ve tüm kodun yakalanması için sayfayı tarayıcının mümkün olduğu kadar yukarısında tutuyor. Tabii ki hala işe yaramadı.

DÜNYA: Ve daha sonra?

– Herrmann: Sırt çantamdan üç adet normal büyüklükte bilet çıkardım.

Burada Twitter'dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

DÜNYA: Bu, oğul-ebeveyn yolculuğuna iyi hazırlandığınız anlamına mı geliyor?

– Herrmann: Aslında pek hazırlıklı değildim ama tedbiri elden bırakmamak adına yanımda zaten üç Airtag vardı; ikisi valizler için, biri de babamın cep telefonu olmadığı için takip amacıyla pantolonunun cebinde.

DÜNYA: Cidden?

– Herrmann: Evet, Tel Aviv'e varır varmaz Airtag değerini kanıtladı. Babam bizden önce uçaktan indi ve havaalanında tek başına tuvalet aradı. Onu havaalanı yer altı mezarlarında bulmak Airtag için sorun değildi ama o şey olmasaydı muhtemelen saatler sürerdi.

DÜNYA: Babanız daha önce hiç seyahat ederken kaybolmuş muydu?

– Herrmann: Öyle değil ama altmış yaşından sonra babam yavaş yavaş davranışlarını her türlü sosyal normdan ayırmaya ve bunun yerine yalnızca kendi ihtiyaçlarını olabildiğince çabuk karşılamaya odaklamaya başladı.

DÜNYA: İdrar yapma isteği tamamen doğal bir durumdur.

– Herrmann: Onu kastetmedim. Babam bazen önce şimdi ne istediğini düşünür, sonra da bunun çevresiyle uyumlu olup olmadığını düşünür. Bir örnek: Tel Aviv'deki otel odasındaki kahve makinesi bozulduğu için, yeni bir kahve makinesi almak üzere balkonu aşarak yandaki yenilenmiş daireye girdi. O korkuluktan inip gururla makineyi anneme verirken ben de odaya girdim.

DÜNYA: Onu balkona çıkarken gören var mı?

– Herrmann: Bunu kendisine hemen sordum. Cevabı: “Elbette hayır, beş yıldır sınırdaydım!”

DÜNYA: Kahve makinesini geri mi getirmek zorunda kaldın?

– Herrmann: Hayır, o zaman bu ortaya çıkardı. Biraz hasar kontrolü yaptım ve aileme hadi yürüyüşe çıkalım dedim. Eğer otelde olmasaydık bu biz olamazdık.

DÜNYA: Bir yetişkin olarak ebeveynlerinizle tatile gittiğinizde kaçınılmaz olarak rol değiştirip vasi mi oluyorsunuz?

– Herrmann: Hayır, onların vasisi değilim ve ikisinin de aklı başında. Sonuçta her zaman hedeflerine ulaştıklarından ben de gurur duydum. Her ne kadar bazen bunun bir parçası değilmişim gibi davranmayı tercih etsem de.

DÜNYA: Örneğin ne zaman?

– Herrmann: Pazarda pazarlık yaparken. Babam bana fiyat sabitleme sanatını öğretmesi gerektiğine inanıyordu. Eğer yeniden özellikle inatla müzakereye girişseydi, yerin dibine batmak isterdim. Genellikle pes etti ve yarı fiyatına razı oldu. Ama “daha da aşağılara sürükleyeceğini” vurgulamaktan hiç bıkmadı.

Burada Instagram'dan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

DÜNYA: Z kuşağı için tatilde pazarlık yapmak tipik bir Alman davranışıdır. Anne babanız Boomer kuşağının bir parçası. Boomerlar Almanlar arasındaki gerçek Almanlar mı?

– Herrmann: Bütün Almanların içinde az çok bir Alman olduğunu düşünüyorum. Süpermarket kasasında sabırsızlıkla iç çekmek ya da trene binerken bir koltuğa oturabilecek misiniz diye endişelenmek tüm nesiller boyunca olan bir şeydir.

DÜNYA: Boomer ebeveynlerinizle seyahat ederken nelere özellikle dikkat etmelisiniz?

– Herrmann: Öncelikle: Tüm sorulara hazırlıklı olun (Aslında ne zaman başlıyor? Nereye gitmemiz gerekiyor? Bu hangi platform/terminal/kapı? Aslında nedir? Neden böyle?) veya en azından bulma fırsatına sahip olun. dışarı . İkincisi: babana hava etiketi tak. Üçüncüsü: Asla tüm paranızı ve tüm pasaportlarınızı tek bir kişiye vermeyin.

DÜNYA: Üçüncü ipucunuzun özel bir nedeni var mı?

– Herrmann: Evet, bunun arkasında kendime ayırmayı dilediğim bir deneyim var.

DÜNYA: Söylemek!

– Herrmann: Ailemle birlikte Ölü Deniz'e bir günlük geziye çıktım. Daha sonra Kudüs'e dönüş yolunda bütün otobüsler o kadar doluydu ki babam annemle benim bindiğimiz otobüse binince kenara itildi ve binemedi. Ancak şoför, itirazımıza yanıt olarak kapıları acımasızca kapattı ve bir sonraki otobüsün yakında geleceğini söyledi. Sorun şu ki annemin çantasında babamın cüzdanı ve pasaportu vardı. Gidiş uçuşu için ona verdiğim takip çipi de oteldeydi.

Babam İsrail çölünde bir otobüs durağında cep telefonu, parası veya kimlik belgesi olmadan tek başına duruyordu. Kudüs'e dönmesi biraz zaman aldı çünkü takip eden otobüsler de doluydu. Sonunda bir ordu cipini durdurdu. Eski bir sınır muhafızı olarak İsrail ordusuna büyük güveni vardı. Ve askerler onu saatlerce beklediğimiz otobüs terminaline götürdüler.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

DÜNYA: Peki sonu iyi biten her şey yolunda mı?

– Herrmann: Yolculuğumuzun sonuna doğru işler yine kızıştı. Ama bu sefer annem yüzündendi. Tel Aviv Havalimanı güvenlik noktasında “Yanınızda silah, keskin bir şey var mı?” sorusuna “Evet” yanıtını verdi.

DÜNYA: İngilizce konuşamadığı için mi?

– Herrmann: İngilizce konuşabiliyor ancak bagajındaki tırnak makasından bahsetmek zorunda kaldığını hissetti ve üzeri arandığında hayrete düştü. Gemiye zar zor ulaştı.

DÜNYA: Anne babanla çıktığın yolculukta kendin hakkında neler öğrendin?

– Herrmann: Anne babanızı asla küçümsememelisiniz.

1986 doğumlu André Herrmann, stand-up komedyeni ve yazarıdır. Almanca konuşulan şiir slam şampiyonasını iki kez kazandı. Ünlü TV şovları (ZDF NeoMagazin Royale, meine-show, Late Night Berlin) için programlar tasarlıyor, espriler yazıyor ve TV ve yayın hizmetleri için diziler geliştirip yazıyor. İlk romanı “Klassenkampf” 2015'te, ardından 2018'de “Platzwechsel” yayınlandı. 2024 sonbaharında Wittenberg'in (Saksonya-Anhalt) yerlisi şu anki kitabını yayınlayacak: “Güzeldi, ama yine değil. Ailenizle tatil yapın” (Rowohlt Verlag, 298 sayfa, 13 euro) Almanya'da bir okuma turunda.