Amsterdam: Van Gogh Müzesi'nde önce kokteyller, ardından sanat

Selvi

New member
Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi, kapalı olduğu belirli akşamlarda misafirlerinin “Vincent on Friday” parti serisi için kutsal salonlarına girmesine izin veriyor. İnsanlar dünyaca ünlü tabloların önünde sohbet ediyor, gülüyor ve dans ediyor; ayrıca içkiler de var.

Şu tarihten itibaren: 19 Temmuz 2024| Okuma süresi: 3 dakika

Amsterdam: “Vincent on Friday” parti serisinin ziyaretçileri çok çeşitli bir karışımdan oluşuyor

“Vincent on Friday” parti serisinin ziyaretçileri çok çeşitlidir

Kaynak: Diana Stănescu

WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

HBugün Vincent'ta bir parti var. Vincent van Gogh'la elbette. Sonunda Van Gogh Müzesi'nin ustanın eserlerinin en geniş koleksiyonuna ev sahipliği yaptığı Amsterdam'dayız. Girişin önünde kuyruk oluştu. Parfüm kokusu ılık akşam havasında asılı duruyor. Kuyruk ilerlemeye başlıyor, içeri giriyorum ve yürüyen merdivene binerek doğrudan müzenin fuayesine çıkıyorum. Bizi serin bir enerji karşılıyor, bir DJ çalıyor, garsonlar ellerinde atıştırmalık tepsiler taşıyor.

Tezgahın üzerinde büyük bir ayçiçeği buketi içeren sarı bir vazo parlıyor – sanki ustanın kendisi tarafından boyanmış gibi. Bar meşgul, kokteyller tezgahın üzerinden akıyor. Parti başlayabilir. Vincent, ölümünden 130 yıl sonra bile mahkemeye çıkıyor. Barın arkasındaki ekranda “Vincent op Vrijdag” yazıyor.

“Vincent on Friday” genellikle sanat meraklılarını ve parti insanlarını ayda bir Van Gogh Müzesi'ne çeken parti serisinin adıdır. Bir bar, bir dans pisti ve etkinliğe bağlı olarak sanat atölyeleri, performanslar ve tarihçiler ve küratörlerle yapılan tartışmalar bulunmaktadır. Ziyaretçiler genç ve yaşlı, havalı ve şık, spor ayakkabılar ve çoraplar, yüksek topuklu ayakkabılar ve mini etekler, bol gömlekler ve kot pantolonlar gibi çok çeşitli bir karışımdan oluşuyor. O akşam orada çok sayıda eşcinsel seyirci de var; bunda şaşılacak bir şey yok, çünkü bu hafta sonu “Amsterdam Gay Pride” düzenleniyor. Yanımdan yeşil peruklu, pembe saçlı, rengarenk gömlekli insanlar geçiyor.

Sanat ve partinin özel bir karışımı

Kokteylin ardından yürüyen merdivenle birinci kata çıkıyorum. Açık müze odasında dünyaca ünlü Van Gogh portrelerinden bazılarına hayran kalacaksınız. Önce kokteyller, sonra sanat – akşamı seviyorum! Artış yan odada da devam ediyor: Etel Adnan'ın eserlerinin yer aldığı geçici sergi çok sayıda misafirin ilgisini çekiyor. Başlığı “Dil olarak renk”. 2021 yılında hayatını kaybeden ressam ve yazarın rengarenk manzara resimleri, Van Gogh'un tablolarıyla kontrast oluşturarak renkler ve şekiller konusunda başarılı bir diyaloğa giriyor. Lübnan kökenli sanatçının kısa filmi ekranda gösteriliyor.

Sanat ve partinin özel karışımından keyif alıyorum: Ziyaretçiler Orchard in Blossom ve View of Arles gibi dünyaca ünlü Van Gogh'ların önünde gruplar halinde duruyor, sohbet ediyor ve gülüyorlar. Birçok misafir birbirini tanıyor ve selamlıyor, burada öpüyor, orada öpüyor. Turistler “Vincent on Friday”de istisna gibi görünüyor. Ancak bu kimsenin bilet almasına engel olmamalı.

ayrıca oku

Hollanda: Nuenen ile Eindhoven arasındaki bisiklet yolu, Vincent van Gogh'un

Çok yönlü Etel Adnan'ın Leporello'larına saygı duruşu niteliğindeki Leporello atölyesini atlayıp dans pistine uğruyorum. Küçük, karanlık ve kalabalık, bazıları coşkuyla dans ediyor ve dikkat çekiyor. Geçici serginin sakin atmosferinin kontrastı bundan daha büyük olamazdı. Müzede geceleri özel bir atmosfer.

Daha sonra çıkışa gittiğimde kapalı müze dükkanının önünden geçiyorum ve gülüyorum: vitrinlerde sanatsever gençlere yönelik çeşitli Lego setleri var: Vincent van Gogh, plastik şövalesinin önünde sarı şapkalı, resim yapıyor dünyaca ünlü ayçiçekleri. Minyatür formatta usta. O halde iyi geceler Vincent!

Ek Bilgiler: “Vincent on Friday” partisi Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nde, genellikle ayın son Cuma günü saat 19.00 ile 23.00 arası yapılıyor. Biletler kişi başı on avrodur, etkinlikten yaklaşık iki hafta önce web sitesinde mevcuttur, geri kalan biletler (varsa) gişede de mevcuttur, içecekler ekstradır. Program partiden partiye farklılık gösterir ve mevcut geçici serginin temasına karşılık gelir. Bir sonraki “Cuma günü Vincent” etkinliğinin 27 Eylül 2024'te yapılması planlanıyor (vangoghmuseum.nl/en/visit/whats-on/vincent-on-cuday).

Makale, seyahat gazetecisi Diana Stănescu, Michael Müller Verlag'ın (240 sayfa, 17,90 Euro) “Amsterdam – Macera” kitabından bir alıntıdır. Kitap, Amsterdam ve çevresinde olağandışı ve olağan turistik rotaların dışında gerçekleşen 33 deneyimi anlatıyor.

“Amsterdam – Macera” Yazan: Diana Stănescu, Michael Müller Verlag, 240 sayfa, 17,90 Euro

Kaynak: Michael Müller Verlag