Avusturya'daki Tirol: 50'li yaşlarınızın sonlarında kros kayağı konusunda hızlandırılmış bir kurs mümkün mü?

Selvi

New member
ASabah saat sekiz, eksi on iki derece. Sadece çeyrek saat önce güneş Roßberg ile Kammerberg'in arasından geçti. Şimdi Loferer Steinberge'nin zirveleri parlak altın rengiyle yıkanıyor. Dondurucu soğuğa rağmen, ilk kros kayakçıları çoktan yola çıkmış durumda: Örneğin ormanın kenarında, köpeğinin kendisini karda çekmesine izin veren bir adam. Yaşlı bir bayan, erken saatleri antrenman alanında rahatsız edilmeden ve kendi hızında kros kayağı turu yapmak için kullanıyor. Parlak spor giyimli üç profesyonel, tamamen senkronize, bale gibi, paten adımlarıyla zarif bir şekilde yanından süzülüyor.

Tirol'deki Pillerseetal'deki Hochfilzen'deyim ve otel odamdan manzarayı izliyorum. 58 yaşındayım, bu benim ilk kış sporları gezim. Daha önce hiç kayağa ya da buz patenine binmedim ama birkaç saat içinde üç spor ası gibi kar üzerinde uçmak istiyorum.

Çünkü: “Kros kayağı en sağlıklı spordur çünkü kasların yüzde 90'ını çalıştırır, kalbi, dolaşımı ve akciğerleri güçlendirir, denge ve koordinasyonu destekler” diyor ev sahibim Hans Eder. “50'li yaşların sonlarında çok yaşlı olduğunuzu düşünseniz bile. Sana öğreteceğiz. Bir kaç saat içinde. Garantili!” Eder şaşırtıcı derecede emin.

Kaynak: İnfografik Dünya

Her halükarda, bu girişim için zaman ve yer mükemmel bir şekilde seçildi: Yeterince kar var, Yılbaşı Gecesi'ndeki büyük turist akını sona erdi. Yalnızca 876 misafir yatağının bulunduğu Hochfilzen'de işler, 28 kilometre uzaklıktaki Kitzbühel'e göre çok daha rahat.

Hochfilzen Avusturya'da kros kayağıyla tanınıyor

1.200 kişilik topluluk, 1978 Biatlon Dünya Şampiyonası'ndan bu yana Avusturya'nın kros kayak merkezlerinden biri olmuştur. Alp disiplini sporlarına yönelik Avrupa'nın en büyük internet platformu Bergfex, Hochfilzen'i Avusturya'nın en iyi on kros kayak bölgesi arasında sıralıyor. Pillerseetal'deki “kar garantili yer” (reklamlara göre) çevresinde 25 kilometreden fazla altı rota uzanıyor. Buna Avusturya'nın tamamen fotovoltaik enerjiyle çalışan tek gece yolu da dahildir.

Beş kros kayağı rotasında neredeyse hiç eğim bulunmuyor ve bu da onları yeni başlayanlar için ideal kılıyor. Ayrıca Aralık ayından itibaren her gün yeni parçalar yayınlanacak. 3,5 kilometre uzunluğundaki köy parkuru otelimin hemen önünden başlıyor: iki klasik parkur, bir buz pateni pisti ve ona paralel bir yürüyüş parkuru. Kros kayağının spor bilimleri gözetiminde öğrenilebileceği ve eğitilebileceği, ayrıca biatlon, yokuş aşağı kayak veya snowboard gibi diğer kış sporlarının da öğrenilebileceği ve eğitilebileceği bir kayak okulu evin içinde elverişli bir konuma sahiptir.

Reklamcılık:
WELT ile daha ucuza seyahat edin: Deutsche Bahn kuponu

Kayak öğretmenim Jan Rybanski beni saat tam onda orada karşılıyor. 63 yaşındaki oyuncu, 1984 Saraybosna Kış Olimpiyatları'nda Çek biatlon takımında rütbe ve onur için mücadele etti, ardından Prag Üniversitesi'nde spor eğitimi aldı ve 2010'un başında Hochfilzen'e gelene kadar birkaç yıl boyunca dünyayı dolaştı. milenyum. Rybanski kayakları ve batonları boyuma ve kiloma göre seçiyor, bana bağlamanın nasıl çalıştığını, vücudun ağırlık merkezinin nerede olması gerektiğini (“her zaman hafifçe öne eğilmiş”), nasıl fren yapılacağını, klasik tekniğin ne olduğunu açıklıyor (“ nasıl Yürüme, sadece daha fazla kol çalışmasıyla”) ve paten tekniğinin ne olduğu (“buz pateni gibi”).

Tirol'deki Hochfilzen: Yazarın ilk kros kayağı denemeleri 3,5 kilometre uzunluğundaki köy yolunda gerçekleşiyor

Yazarın ilk kros kayağı denemeleri 3,5 kilometre uzunluğundaki köy parkurunda gerçekleşiyor

Kaynak: Sven Rahn

Oldukça fazla teori. Şimdi sıra 50 metre uzunluğundaki antrenman parkuruna doğru: yeni bakımlı. Bir mum kadar düz. Degrade yok. Aşırı kolay. Bence.

Klasik teknikle başlıyoruz. Rybanski yine detaylı bir şekilde açıklıyor: “Sağ bacak ve sol kol ileri doğru itilip itiliyor. Sol bacak ve sağ kol geride. Ve değiş.” Akıcı bir hareket. “Nasıl yürüyeceğimi biliyorum” diye düşünüyorum ama sokakta, alışılmadık, kaygan bir zeminde tamamen sezgisel olarak hareket ettiğimde zihnim şu soruyu sormaya başlıyor: “Önce hangi ayağım? Nerede kaldı? Kol ne yapıyor?”

Kayak hocamın söylediklerine ve gösterdiklerine ne kadar dikkat edersem uygulanması o kadar zorlaşıyor. O yüzden dinlemeyin. Kolaylaştır. Beklenenden daha iyi çalışıyor! İşe yaramayan tek şey süzülmek. Sadece düşmekten korkuyorum. İleri harekette her adım durdurulur. Zarafetten eser yoktu, yaşlı kadının bile sabahları hareketleri daha zarifti. Ve muazzam miktarda enerji gerektirir.

Birkaç düşüşten sonra süzülmeyi bile başardım

Çift direk daha kolay: Kayakları her iki kolumla patikaya paralel olarak itiyorum. Vücut ağırlığı iki bacak arasında eşit olarak dağıtıldığı için ayaklarım daha sağlam duruyor, hızlanıyorum. Güzel çevrenin tadını çıkarmak ve çarpık sırtımdaki yükün bir kısmını hafifletmek için biraz doğruluyorum ve kendimi hemen karda buluyorum. Rybanski bana, “Ağırlık topuklarınızdaysa kayak kalkar ve siz düşersiniz” diye talimat veriyor.

Ama aynı zamanda bana neden kurullarda yaşayan bir soru işaretine benzeyen tek kişinin ben olduğumu da açıklayamıyor. Kros kayağı yapmanın – özellikle de hayata geç yaşta başlıyorsanız – her şeyden önce tek bir şeyi gerektirdiğinin farkındayım: pratik!

Yazarın yeni başlayan biri olarak karşılaştığı zorluklara rağmen kros kayağı eğlencelidir

Yazarın yeni başlayan biri olarak karşılaştığı zorluklara rağmen kros kayağı eğlencelidir

Kaynak: Sven Rahn

Ertesi gün bunu yapmak için pek çok fırsat olacak. Kahvaltının ardından antrenman parkuruna geçiyoruz. Çapraz adımı tekrar tekrar uyguluyorum, daha dinamik hareketler yapmaya çalışıyorum ve başımı “kapatıyorum”.

Saatler gibi gelen bir sürenin ve birkaç düşüşün ardından dengemi daha iyi buluyorum ve hatta bazen süzülmeyi bile başarabiliyorum. Hala şık görünmüyor ama zaten çok eğlenceli. Eğer aşırıya kaçmazsanız ve kendi yeteneklerinize göre uyarlarsanız, kros kayağının ne olabileceğine dair bir fikrim var.

Kar ayakkabılarıyla yürüyüş yapmak daha kolaydır

Şimdi sıra aslında patende olacak: Daha da fazla koordinasyon becerisi ve denge duygusu gerektiren zorlu bir teknik. Ancak patikalarda geçirdiğim bir buçuk günün ardından bacaklarım ve kollarım kurşun kadar ağırlaştı. Baldırların, trisepslerin ve omuzların dinlenmeye ihtiyacı var. Otelin barı için henüz çok erken, o yüzden kar ayakkabısıyla yürüyüşe çıkıyorum. Aşina olduğum, daha az konsantrasyon gerektiren ve dolayısıyla daha az yorucu olan hareket sekanslarıyla.

Deniz seviyesinden 1.160 metre yükseklikte bulunan Hoametzl kulübesine yolculuk yaklaşık 90 dakika sürüyor. İlk bir saat ayaklarımın altındaki karın çıtırtısından başka ses duymuyorum. Tekrar tekrar duruyorum, vadi manzarasının keyfini çıkarıyorum ve temiz havayı derin derin içime çekiyorum. Ardından kış sporları tutkunlarının tezahüratları, yakında hedefime ulaşacağımın habercisi oluyor. Alp kulübesi tam güneş alıyor. Önünde yokuş aşağı kayak yapanlar inanılmaz bir hızla vadiye doğru yarışıyor. Terasta personel bitki çayı ve Kaiserschmarrn servis ediyor; kros kayağı hastası vücudum için tam da doğru olan şey.

Kış tatilleri için daha fazla ipucu:

Akşamları kendimi otelin saunasına ziyaretle ödüllendiriyorum. 90 derecede ve saman çiçeği infüzyonunda kaslar daha da rahatlar ve ağrılar geçer. Daha sonra otelin barında bir bira içtim ve hatta “olay mahalli” zamanında kütük gibi uyuyordum.

Ertesi sabah tekrar dışarı çıkıyoruz. Adımları, hareketleri ve dizileri alışkanlık haline gelinceye kadar tekrar tekrar uygulayın. Önceki günkü geçici ilerleme ve dün geceki dinlendirici derin uyku bana cesaret veriyor. Her ne kadar tempolu buz pateni yapamasam da, sessiz kış manzarasında sakin bir şekilde süzülmek için bu yeterli. 58 yaşında olmama rağmen bunu hâlâ öğreniyorum!

İpuçları ve bilgiler:

Oraya varmak: Münih'ten Wörgl üzerinden Hochfilzen'e her gün birkaç tren kalkmaktadır.

Kros kayağı yapmayı öğrenin: Hochfilzen'deki İskandinav Akademisi, yeni başlayanlar, ileri düzey kayakçılar ve profesyoneller için spor bilimleri gözetiminde kros kayağı, biatlon ve snowboard kursları sunmaktadır; kros kayağı eğitiminin tek sağlayıcısıdır. Bir grup eğitim seansının (90 dakika) ücreti kişi başı 43 Euro'dur, nordicacademy.at

Konaklama: “Fairhotel Hochfilzen” doğrudan köy yolunun üzerinde yer alır, barı ve saunasıyla çift kişilik oda başına 196 avrodan başlayan fiyatlarla, fairhotel-hochfilzen.at. “Warminger Hof” ayrıca evin önünde bir asansör ve boşluk, çift kişilik odalar 140 Euro'dan başlıyor, hotel-hochfilzen.at.

Bilgi: hochfilzen.at; hochfilzen.co; tirol.at/orte/a-hochfilzen

Geziye katılım Fairhotel Hochfilzen tarafından desteklendi. Şeffaflık ve gazetecilik bağımsızlığı standartlarımıza axelspringer.com/de/werte/downloads adresinden ulaşılabilir.