Bavyera Ormanı: Dış yapraklar nasıl kontrol edilir – Frauenau’daki kızak köpeği okulunda hızlandırılmış kurs

Selvi

New member
RSakallı, dağınık saçlar, mini gözlükler ve muzip bir gülümseme: Patron Thomas Gut olmalı! Bölgede baş belası olarak tanınıyor. Yaklaşık 50 Alaska Huski’si nedeniyle ve aynı zamanda 62 yaşındaki çocuğa “Waldschrat” lakabını kazandıran görünümü nedeniyle. Yakındaki Frauenau’da alışveriş yaparken bile yalınayak olduğu söyleniyor. Onunla ormandaki mülkü olan Waldschrat’ın evinde karşılaştığımızda ayakkabı giyiyordu. Ayrıca taşıdığı şey: keskin kokulu iki kova. Thomas, “Somon, dana eti, domuz eti ve bol miktarda ılık suyun karışımı!” diye açıklıyor. Bunların hepsini bir beton mikserinde karıştırdı.

Husky gurusunun deyimiyle bu “sabah çorbası” ile yola çıkıyor. Kursa katılan diğer iki katılımcı, Monika ve Klaus zaten gerekli donanıma sahip ve o da bana bir kova uzatıyor. Ardından yüksek sesle tezahüratlarla “manastır”daki dişi köpeklerin bulunduğu kapıdan geçiyoruz.

Her hayvan, yaklaşık üç metre uzunluğunda bir ipe uzanan bir tasmayla tutuluyor. Bu, önünde bir tencere bulunan bir kulübeye kadar küçük dairelere izin verir. Artık her köpeğe biradan dolu bir kepçe veriliyor. Öncelikle hayvana ismiyle hitap etmelisiniz – sandığın üzerindeki tabelada yazıyor – parmağınızı kaldırıp “Otur!” diyerek. Eğer bu işe yararsa, iki saniye sonra “Hadi gidelim!” komutu geliyor.

Kaynak: İnfografik WELT

Aynı şey yan taraftaki erkeklerde de oluyor. Orada en büyük açlık tatmin edildikten sonra her şey bağ kurmakla ilgilidir: tırmalamak, sarılmak, bir ilişki kurmak. Başlangıçta çok vahşi görünen köpekler bazen gerçekten sevimli olabiliyor. Gürültünün uzun zamandan beri önemli ölçüde azalması da sevindirici. Thomas’ın husky kariyeri hakkında bilgi edinmenin zamanı geldi. Bu durum 1988’de Bavyera Ormanı’na taşınmasıyla hız kazandı. Altısı 50’den fazla dış yapraklara dönüştü ve start-up, Almanya’da benzersiz bir kuruma dönüştü. Corona zorunlu molaları dışında işler gerçekten sorunsuz gidiyor. Ve tüm yıl boyunca.

Altı gün sonra ezici ruhsatınızı alacaksınız

Thomas, “Yaz aylarında – ya da nadiren olur, yeterince kar olmadığında – tekerlekleri kızakların altına bağlarız” diyor. “Ancak odak noktası kasım ayından Paskalya’ya kadar olan kış mevsimidir.” Deneme hafta sonlarına ek olarak, köpek kızağı sürücüleri olarak adlandırılan lapacı olmak için eğitildiğiniz haftalık kurslar da sunulmaktadır.

Önemli nokta: Altı gün sonra ezici ehliyeti alabilirsiniz, ancak Thomas bunu açıkça ifade ediyor: “Bu daha çok bir şaka, gerçek ehliyetin aksine hiçbir anlamı yok.” “Diploma” hala özel bir şey – Bunu elde etmek için konuklar sadece Bavyera’nın her yerinden değil, yurt dışından da geliyor. Klaus kursa neden katıldığını şöyle açıklıyor: “Köpek kızağı konusunda hem eğitmen hem de yazar olarak adını duyurmuş bir profesyonelden kızak sürme sanatını öğrenmek.”

Yazar husky bağını anlatıyor: Emeklemek ve sarılmak köpekle ilişki kurmak için önemlidir

Yazar husky bağını anlatıyor: Emeklemek ve sarılmak köpekle ilişki kurmak için önemlidir

Kaynak: SRT arşiv görüntüsü/www.srt-bild.de

Thomas, katılım koşullarını şu şekilde sıralıyor: “Hayvan sevgisi, biraz kondisyon ve takım halinde çalışmaya istekli olmak.” Monika’da bu var ama başka bir bilgisi yok. Öte yandan Klaus’un yanında kendi husky dörtlüsü var. Hatta dört ayaklı arkadaşlarıyla birlikte karavanda uyuyor. Kural olarak katılımcılar geceyi kahvaltı ve akşam yemeğinin servis edildiği ve destek programının gerçekleştiği evde geçirirler.

Thomas, “Kurs her zaman aynı” diyor. “Pazar günleri genellikle iki ya da üç misafir geliyor. Akşamları kişisel tasmalarımızı bağlarız ve birbirimizi tanırız.” Pazartesi günü köpeklerin beslenmesi, temas kurması, tımarlanması ve ilk gezinin de dahil olduğu antrenmana gidiyoruz. Bundan önceki soru kimin kiminle olduğudur. Bunu yapmak için Thomas, üzerinde köpek takımlarının isim etiketleriyle listelendiği aşınmış bir ahşap tahtayı çıkarıyor. Dört ayaklı arkadaşlar kendi güçlerine ve yeteneklerine göre bölünmüşlerdir.

Köpekler artık pek tutulamıyor

Daha sonra köpek isimlerini söylüyor ve seçilenler ateş etmeye başlıyor. Coşkuyla özel kamyonun ayrı ayrı ranzalarına atlıyorlar. Kısa bir yolculuktan sonra “Huskymobile” ormanın kenarındaki bir otoparkta duruyor. Dört kızağı çatıdan kaldırıp her türlü iple hazırlıyoruz. Biz onları nasıl kullanacaklarına dair talimat alırken köpeklerin beklemesi gerekiyor. “Husky’ler işin kolayına kaçmayı sever. Römorkun arkada sıkışması kötü olur. İsmi de buradan geliyor,” diye şaka yapıyor Thomas.

Bunu köpekleri taklit ederek ve kızağı çekerek yapıyoruz. Musher, yani takımın sürücüsü, ağırlığını değiştirmek ve koşmak veya pedal çevirmek için antrenman yapıyor. Thomas, “rahatlama açısından telaşlı damperli kamyonlardan çok daha iyi” olan uzun salınımları öneriyor. Sonra halatlar, köpek koşum takımları ve komutlar hakkında çok şey öğreniyoruz. “Vay canına” (“tschi” olarak telaffuz edilir) “sağ” anlamına gelir ve “Haw” (“ho”) “sol” anlamına gelir. “Git” ve “Dur” kendi kendini açıklıyor.

Köpekler sabırsızlanıyor. Dört hayvanımı koşum takımına alır almaz – önde Sopherl ve Falter, arkada Flou ve genç Neele – onları evcilleştirmek çok zor oluyor. Bir tür el freni olan çapa pençesi zaten serbest bırakıldı. Artık kızağı kontrol altında tutmak için her iki ayağınızı da fren halısının üzerinde tutmalısınız. Ancak Thomas önden hareket ettiğinde onu durduracak hiçbir şey yok; hemen ayaklarını koşucuların üzerine koy çünkü dış yapraklar tıslıyor. Elbette efendilerinin peşinden koşuyorlar sanırım.

Ezme ruhsatı alma yolunda: Yazar, köpeğinin kızağıyla ormanda ilerliyor

Ezme ruhsatı alma yolunda: Yazar, köpeğinin kızağıyla ormanda ilerliyor

Kaynak: SRT arşiv görüntüsü/www.srt-bild.de

Ancak tam belli bir pasifliğe düşüp, bazen eğimli orman yolunda yamaçlara doğru eğilmek üzereyken, dizginlere daha fazla hakim olmam gerektiğini fark ediyorum. Konsantrasyon! Köpeklerle iletişime geçin! Bu yüzden kendimi övüyorum, yönlendiriyorum, patron olarak gösteriyorum. İyi ki, çünkü patika bazen yukarı, bazen aşağı, bazen sola, bazen de sağa çıkıyor. Bir noktada neredeyse pistten çıkıp karla kaplı bir tepeye düşüyorum. Akut devrilme tehlikesi! Neredeyse buna karşı koyabilirim. Başka bir zaman, köpekler yokuşta yüksek hızda nefes nefeseyken pedal çevirmek istiyorum. Ama cesurca yere adım attığımda ayakkabım beklenmedik derecede derin kara gömülüyor. Başka bir titrek an.

Sonraki haber Thomas’ı, köpeklerini yanına park etmiş halde gördüğümde duyuruluyor. Ne istiyor? Beni neşelendirin! “İleri itin!” diye sesleniyor. Duydum, bitti. Koşuculardan inin ve elleriniz her zaman kızağın üzerinde olacak şekilde dış viraj boyunca koşun. Nabzım var çünkü yokuş yukarı gidiyor ve – ah, eğrinin arkasında ne var? – bir dere aracılığıyla! Husky’lerin umurunda değil. Ben ise ıslak ayakkabılarla koşucuların üzerine çıkıyorum. Neredeyse hiç hız kaybı yok!

Kamyon ve 20 dış yapraklarla Laponya’ya

Kolayca işaretlenen yol, ıssız ormanın içinden yokuş yukarı devam ediyor. Yükseldikçe yanlardaki kar örtüsü artıyor. Herkes oraya varıncaya kadar açıklıkta bir mola verilir. Uzun olamaz. Köpekler koşmak, koşmak, koşmak istiyor. Ve bunu yapmalarına izin verilmediğinde sızlanıyorlar.

ayrıca oku

Kızak köpekleri NorveçKızak köpekleri Norveç

Tekrar 600 metre yükseklikten aşağı inmeye devam edin. Şimdi çok hızlı gitmeyin! Altına kar yığınları düşen fren halısının üzerinde kalıyorum ama en önemli şey yolda kalmak. Monika bazen bu konuda zorlanıyor; ıslak karda dış mekan kıyafetlerinin kalitesini iki kez test ediyor. Ayrıca yoluna devam etmek isteyen gürültülü köpekler. Ve sadece onlarınki değil, benimki de zorluyor ama sollamak bir seçenek değil.

Uygun bir mesafe varsa, koşmasına izin vermenin zamanı geldi. Özellikle dar bir viraj yarıçapından kaçınmak için öngörülü direksiyon, ağırlığına altın değerindedir. 15 kilometre sonra, yüzü gülen, dilleri soluyan bir halde kamyonun yanına varıyoruz. Herkes mutlu, köpekler termoslardan çiğ et ve çorba alıyorlar (böylece çok fazla kar yemiyorlar). Enerji demetlerinin bu kadar sakin olabilmesi şaşırtıcı. Sarılın ve patilerinizi kaldırın, her şey yolunda.

ayrıca oku

Bavyera: Regen'deki Weißenstein Kalesi'nin yanında açık havada camdan yapılmış bir orman var

Köpekler ranzalarına atlayıp evlerine doğru yola çıkarlar. Thomas’ın karısı Anke zaten orada yemek pişiriyordu. Odasında ocaktan alınmış sıcak sebze çorbası var. Ana yemek sırasında Thomas, Samoyedlerden Sibirya Huskilerine (Klaus’un köpeklerinden fark ettiğimiz gibi buz mavisi gözleri olan ancak daha az enerjiye sahip olanlar) kadar farklı türlerden bahsediyor. Herkesi birleştiren şey: “Patron dahil her pakette bir hiyerarşi vardır. Gençler buna saygı duyuyor.” Ve “eğitim” tam olarak bununla ilgilidir: Ezicinin patron olarak tanınması.

Ve bunu da başarıyor: İlerleyen günlerde köpeklerle ilişkiler daha da yakınlaşıyor, Großer Arber ile Großer Falkenstein arasındaki yolculuklar uzuyor ve özgüven artıyor. Bir video akşamı ve köpek psikolojisi, hastalıkları, eğitim yöntemleri ve İskandinavya hakkındaki tartışmalar da buna katkıda bulunuyor. Thomas ve Anke geleneksel olarak kış sezonundan sonra oraya gidiyorlar: “Tatilimiz şu şekilde yürüyor: kamyon ve 20 köpekle Laponya’ya gerçekten biraz yürüyüş yapmak için.”

Ek Bilgiler:

Kızak köpeği okulu: Waldschrat Adventure, Musher diploması temel kursu (Pazar’dan Cumartesi’ye) konaklama ve yemek dahil kişi başı 1029 ila 1149 Euro arası, hafta sonu deneme kursunun fiyatı 529 ila 599 Euro arası, Temmuz ve Nisan arası kurslar, waldschrat-adventure.de

Bölge hakkında genel bilgiler: ferienregion-nationalpark.de; ostbayern-tourismus.de; arberland-bayerischer-wald.de

Geziye katılım Bavyera Ormanı Milli Parkı Tatil Bölgesi tarafından desteklendi. Şeffaflık ve gazetecilik bağımsızlığı standartlarımıza axelspringer.com/de/werte/downloads adresinden ulaşabilirsiniz.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.