Çok uluslu girişim nedir ?

Husameddin

Global Mod
Global Mod
Cok Uluslu Girisimler: Tanm ve Ozellikler

Cok uluslu girisim (MNE), ayn sirketin, birden fazla ulkede faaliyette bulunmasn ifade eder. Bu sirketler, uzakta yer alan ulkelerde kurulurlar ve global olcekte uretim, pazarlama ve finansal faaliyetler gerceklestirirler. Cok uluslu sirketler, ulkeler arasndaki gumruk ve vergi yukumluluklerinden dolay ozellikle dezavantajldrlar. Ancak, bu sirketlerin verimliligi cok yuksek oldugundan, bu dezavantajlarn ustesinden gelebilirler.

MNE'larn diger sirketlerden farkl olmasnn nedeni, yaygn olarak cesitli ulkelerde faaliyet gostermesidir. Bu sirketler, global rekabet kosullarn karslayacak sekilde bir strateji gelistirmek icin cesitli ulkelerden faydalanrlar. Ornegin, uretim faaliyetlerini bir ulkede, pazarlama faaliyetlerini baska bir ulkede gerceklestirebilirler.

MNE'larn uretim, pazarlama ve finansal faaliyetlerinin her birini tek basna ele almak gerektigi unutulmamaldr. Bu faaliyetler arasnda yakn bir iliski vardr ve sirketin global olcekteki basarsnn surdurulmesi icin tum bu faaliyetler arasnda uyumlu bir sekilde calsmas gerekir.

MNE'larn ozellikleri ve avantajlar oldugu kadar, ulkeler arasndaki gumruk ve vergi yukumlulukleriyle ilgili dezavantajlar da vardr. Gumruk yukumlulukleri, ulkeler arasndaki urunlerin tasnmas ve ithalatnn kontrol altna alnmasn saglar. Ancak, bu yukumlulukler, cok uluslu girisimlerin rekabet edebilirligini snrlandrr ve onlarn karlarn azaltr. Vergi yukumlulukleri de, cok uluslu girisimlerin ulkeler arasndaki faaliyetlerinden elde ettikleri karlarn vergilendirilmesini saglar.

Son olarak, cok uluslu girisimler, global olcekteki basarsn surdurmek icin stratejik bir yaklasmla calsrlar. Bu strateji, cok uluslu sirketlerin cesitli ulkelerdeki faaliyetlerini birbirine entegre ederek rekabet avantaj elde etmesini saglar.