Doğa: “Alman ormanlarında yürüyüşçülerle pek karşılaşmazsınız”

Selvi

New member
Eyürüyüş yapmayı seven bir ormancıda? Bu henüz bir hikaye değil. Ancak işini bırakıp ormanlarımızın ne durumda olduğunu öğrenmek için Almanya’nın her yerinde 6.000 kilometre yürüyüş yapan bir ormancı dikkat çekiyor. Ve bu Gerald Klamer için sorun değil, çünkü o “insanları ormanı korumaya kazanmak” istiyor.

DÜNYA: Bilindiği gibi Luther, dünyanın sonundan bir gün önce bir elma ağacı dikmek istemiştir. İyi bir seçim?

Gerald Klamer: Sapsız bir meşe dikerdim. Bu ağaç dünyanın sonunda da hayatta kalamayacaktı ama şu anda ormanlarımızı rahatsız eden kuraklıkla iyi başa çıkıyor.

DÜNYA: Sizin de favori bir ormanınız var mı? Almanya’da aylarca yürüyüş yaptıktan sonra, her dalı ve çalıyı bildiğinizden emin olabilirsiniz.

ayrıca oku

Klamer: Mecklenburg’daki Kutsal Salonlar doğal orman rezervini gerçekten beğendim. Bu, 19. yüzyılın ortalarında Büyük Düklerin emriyle ormancılık kullanımından kaldırılan 350 yıllık ağaçların bulunduğu bir kayın ormanıdır. Kayınlar, güçlü sütunlar gibi 40 veya 50 metreye kadar yükselir ve burada yoğun bir yaprak örtüsü oluşturur – Kutsal Salonların adı buradan gelir. “Kutsal” kulağa biraz yavan geliyor ama oldukça doğru, çünkü bu 60 hektarlık ormandaki her şey, ölü ağaçlar bile koruma altında.

DÜNYA: Ölü odun – iyi bir anahtar kelime: enerji krizi, ahşabı yeniden ilginç bir yakıt haline getiriyor. Ormanlarımızın, her dalın fırına girdiği 1945’ten sonra olduğu gibi yakında süpürüleceğinden mi korkuyorsunuz?

Klamer: Hayır, evde şöminen için odun toplamanın hırsızlık olduğu gerçeği dışında bunu hayal bile edemiyorum. Sadece yerde yatan, okuma ahşabı olarak adlandırılan, çapı yedi santimetreden az olan ince dallar alınabilir. Bunun için orman dairesinden okuma izni almanız gerekiyor. Bazı federal eyaletlerde, bu toplama fişleri bir yıl, bazılarında ise yalnızca bir ay geçerlidir, ancak yanınıza odun götürmenin tamamen yasak olduğu bölgeler de vardır.

Gerald Klamer, yerli yaprak döken ağaçların da uzun kuraklıklara dayanabileceğine inanıyor - ormanların ormancılık amaçları için çok yoğun kullanılmaması koşuluyla

Gerald Klamer, ormanların ormancılık amaçları için çok yoğun kullanılmaması koşuluyla, yerel yaprak döken ağaçların da uzun kuraklıklara dayanabileceğine inanıyor.

Kaynak: Gerald Klamer

DÜNYA: Yetkisiz çalı çırpı toplamak önemsiz suçlar kategorisine girmiyor mu?

Klamer: Tek tek dalların toplanması herhangi bir ekolojik zarara neden olmaz. Bunu cezalandırmak için kendimi aşırı hissediyorum. Odun peletlerinin üretimi için ince çalılıkların mekanik kullanımında durum farklıdır, bunun için çok fazla çalılık gerekir, ancak orman toprağının besin dengesi eksiktir. Talaşın bu sözde kullanımı kanunen yasaklanmalıdır.

DÜNYA: Bu gereksinimle, enerji kıtlığı zamanlarında arkadaş edinmeyeceksiniz.

Klamer: Belki, ama odun yakmak ekolojik olarak verimsizdir. Çünkü başka hiçbir yerde ormandaki kadar büyük miktarlarda sera gazı bağlanamaz. Almanya’nın karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde yedisi orman tarafından “tutulur” ve depolanır.

DÜNYA: O halde, kömürün aşamalı olarak kaldırılmasına benzer bir şekilde odun kullanımının aşamalı olarak kaldırılmasını istemek mantıklı olmaz mıydı?

Klamer: Hayır, çünkü ahşap temel olarak sürdürülebilir bir ham maddedir. Ancak odun artık büyük ölçekte yakılmasaydı çok şey başarılabilirdi. CO işlenmiş durumda kalır, örneğin bir çıta, sütun, levha olarak2 ahşapta saklanır. Karbondioksit sadece yanma sırasında açığa çıkar. Ve bugün ormandan alınan ahşabın yüzde 50’si ile olan tam olarak budur – odun nispeten kısa bir süre sonra yangında son bulur.

DÜNYA: Almanya’yı baştan başa geçen 6.000 kilometrelik yürüyüşlerinin amacı, yerel ormanların ne durumda olduğunu öğrenmekti. Vardığın sonuç?

Klamer: Karışık olduğu ortaya çıktı. Örneğin Sauerland, Harz ve Reinhardswald’da kuraklık ve kabuklu böceklerin istilası sonucunda büyük ladin meşcerelerinin geniş çaplı ölümü çok kötü. Gerçek afet bölgelerinden geçtim.

Almanya'nın birçok yerinde kuraklığın ve kabuk böceklerinin istilasının sonuçları açıkça görülebiliyor.

Almanya’nın birçok yerinde kuraklığın ve kabuk böceklerinin istilasının sonuçları açıkça görülebiliyor.

Ancak, Alman orman alanının toplamda yaklaşık yüzde beşi olan bu harap olmuş alanların tümü artık çok daha hızlı bir şekilde karma ormana dönüştürülebilir. Çünkü genel olarak, kendi serin, nemli orman iç iklimini yaratan doğala yakın, yoğun karışık yaprak döken ormanlar, saf iğne yapraklı ormanlara göre kuraklığa dayanma konusunda çok daha donanımlıdır.

DÜNYA: Ve hangi yaprak döken ağaçları dikersiniz?

Klamer: Örneğin sapsız meşe, kayın, ıhlamur, gürgen ve yaban mersini, yani yerli türler. Bazı ormancı meslektaşlarım, Akdeniz bitkilerinin bu iklim krizine çözüm olduğunu düşünüyor; Sanmıyorum, yaprak döken ağaçlarımız bile uzun kuraklıklara dayanabilir. Ormanların ormancılık amacıyla aşırı kullanılmaması şartıyla.

DÜNYA: Bunun nasıl çalışması gerekiyor? Ormanların yüzde 50’si özel ellerde ve sahiplerine getiri sağlamalı.

Klamer: Verim ve doğala yakın silvikültür hiçbir şekilde birbirinin zıttı değildir. Doğaya yakın çalışan ve ekolojik orman dönüşümüne kendini adamış birçok özel orman şirketi var. Devlet ormanlarının daha sürdürülebilir bir şekilde yönetileceği düşünülebilir. Ama özellikle son 20 yılda bu her yerde böyle değildi, tam tersi.

DÜNYA: Ne demek istiyorsun?

Klamer: 2000 yılı civarından itibaren, tüm Alman devlet ormanları, güçlü bir ticari hedefi olan özel şirketlere dönüştürüldü. Sonuç olarak, ağaç kesimi arttı ve ormanlarda sürerken toprağı sıkıştıran ve yok eden büyük, ağır makineler giderek daha fazla kullanıldı. Devlet orman şirketleri üzerindeki siyasi olarak istenen gelir baskısı, kuraklığın monokültürler üzerindeki etkileri görünür hale geldiğinden beri ancak biraz hafifledi.

Almanya’daki ormanlar hakkında daha fazla bilgi:

DÜNYA: Bu geniş ladin tarlaları da kesinlikle yürüyüşçüler arasında pek popüler değil.

Klamer: söyleyemem Ancak, bir aylık turumda ne kadar az yürüyüşçüyle tanıştığıma şaşırdım. En iyi ihtimalle, şehrin yakınındaki ormanlarda biraz daha ziyaretçi trafiği vardı. Pek çok ormanda kimseyle karşılaşmadan saatlerce yürüyüş yapabilirsiniz, bu özellikle Brandenburg’da belirgindi. Sadece Loreley, Neuschwanstein gibi turistik cazibe merkezlerinin yakınında, Kara Orman Ana Yolu üzerinde veya Bavyera Ormanı Ulusal Parkı’ndaki Lusen yolunda çok sayıda yürüyüşçü vardı.

DÜNYA: Bunun için bir açıklamanız var mı?

Klamer: Hunsrück-Hochwald Ulusal Parkı’nda iki yürüyüşçüyle tanıştım, Tina ve Kevin. Genç kadın bana şöyle dedi: “Yürüyüş yaptığımızda, gerçekten doğayı deneyimlemek istiyoruz, ama bu ancak dışarıda uyumana izin verilirse mümkün.” Ve bu beni düşündürdü.

Doğada kamp yapmaya yalnızca Brandenburg ve Mecklenburg-Batı Pomeranya’da bir gece ve yalnızca korunan alanların dışında izin verilir. Bence yürüyüş turizmini geliştirmek isteyen bölgelere sözde trekking siteleri kurmaları tavsiye edilir. Kural olarak, bunlar çadırlar için ahşap platformlardır.

DÜNYA: Dokuz aylık orman yürüyüşünüzde nerede kaldınız?

Klamer: Çoğunlukla ormanda, gerilmiş bir muşambanın altındaki uyku tulumunda uyudum.

DÜNYA: Ve buna izin veriliyor mu?

Klamer: Yasak değil. Federal eyaletlerin orman yasaları genellikle kamp yapmaktan açıkça bahseder, ancak geceyi ormanda geçirmekten söz edilmez.

Gerald Klamer çoğunlukla ormanda, gerilmiş bir muşamba altında uyku tulumunda uyudu.

Gerald Klamer çoğunlukla ormanda, gerilmiş bir muşamba altında uyku tulumunda uyudu.

DÜNYA: İki yürüyüşçü Tina ve Kevin’in de yanlarında bir brandası var mıydı?

Klamer: Buna ihtiyaçları yoktu. Hunsrück-Hochwald Milli Parkı sadece 2015 yılında kuruldu ve en başından beri trekking noktalarına sahipti. Ama sadece orada uyuyabilirsiniz, Alman ormanlarının her yerinde olduğu gibi açık ateş yasaktır.

DÜNYA: Doğada ücretsiz kamp yapmayı garanti eden İskandinav Everyman’s Right hakkında ne düşünüyorsunuz?

Klamer: Bizimki gibi yoğun nüfuslu bir ülkede bu bir seçenek değil. Ama eyalet orman idareleri, genellikle sadece iç etkinlikler için kullanılan orman kulübelerini yürüyüşçülerin kullanımına açsalar harika olur diye düşünüyorum. Örneğin Finlandiya’da bu, kulübelerin yakacak odun kaynağıyla bile donatıldığı yaygın bir uygulamadır.

DÜNYA: Almanya’da başka yerlerden daha iyi düzenlenmiş bir şey var mı?

Klamer: Evet, örneğin bizimle, patikalardan uzakta herhangi bir ormana, hatta özel ormana girebilirsiniz. Yollar sadece tabiatı koruma alanlarında zorunludur.

DÜNYA: Orman yürüyüşçülerine ormanda nasıl uygun şekilde bivouac yapılacağına dair birkaç ipucu verebilir misiniz?

Klamer: Saklama yeri seçerken kendime dikkat ettiğim noktaları sayabilirim. Bu yüzden kampımı her zaman alışılmışın dışında kurarım. Düz uyku yerleri arıyorum ama boşluklardan kaçının çünkü geceleri soğuk hava burada toplanır. Düşen dallar gerçek bir tehlike oluşturduğundan kampın yukarısındaki dalları kontrol etmek de önemlidir.

DÜNYA: Geceyi iğne yapraklı veya yaprak döken bir ormanda geçirmeyi mi tercih edersiniz?

Klamer: Hava kuru ve sakin olduğunda, eski, yaprak döken bir ormanda kendimi en rahat hissediyorum. Fırtınalı ve yağmurlu havalarda, genç kozalaklı ormanda kuru sığınak bulmanız daha olasıdır.

ayrıca oku

Zugspitze'deki Höllentalklamm, popüler bir turizm merkezidir.  Ağustos 2021'de bir gelgit dalgası birkaç kişiyi süpürdü ve bir kadın öldü

DÜNYA: Ve hareket halindeyken nasıl yiyorsunuz?

Klamer: Bavulumu küçük ve hafif tutmak için yemek yapmam. Ve artık Almanya’da her köyde alışverişe gidemediğiniz veya dışarıda yemek yiyemediğiniz için, hareket halindeyken en önemli yiyeceklerim çikolata, yulaf ezmesi, yer fıstığı ve müsli. Derelerden su çekiyorum, mezarlık çeşmeleri de iyi bir su kaynağı. Bu arada, Mart’tan Temmuz’a kadar Karpatlar’da kendimi aynen böyle besliyorum ve bu konuda bir sonraki kitabımı yazıyorum.

Gerald Klamer yürüyüşe devam etmek ve insanları ormanın korunması konusunda duyarlı hale getirmek istiyor

Gerald Klamer yürüyüşe devam etmek ve insanları ormanın korunması konusunda duyarlı hale getirmek istiyor

DÜNYA: Ne kadar süre yolda olmak istiyorsun?

Klamer: Ayaklarım beni taşıdığı sürece. Yürüyüş botları ile dünya çapında doğayı keşfetmek, onun hakkında yazmak ve dersler vermek istiyorum. Ben de orman memuru olarak işimden ayrıldım, dairemi bıraktım ve eşyalarımı sattım. Umarım ormana olan hevesimi birine ya da diğerine bulaştırabilirim. Konrad Lorenz’in şu sözünü muhtemelen duymuşsunuzdur: “İnsan yalnızca bildiğini sever ve yalnızca sevdiğini korur.”

Gerald Klamer’in kitabı Der Waldwanderer. Almanya üzerinden 6000 kilometre – şimdi ormanlarımız için ne yapabiliriz” Piper Verlag tarafından yayınlandı, 272 sayfa ve 18 avroya mal oldu. Yazar, yürüyüşleri hakkında gerald-klamer.de ve Trekking Wild’da blog yazıyor.

Yürüyüş yaparken bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Yürüyüş, gençler arasında da dahil olmak üzere birkaç yıldır gerçek bir patlama yaşıyor. Ancak, özellikle dağlara yanlış ayakkabılarla tırmanmak istiyorsanız, yürüyüş yapmak da tehlikeli olabilir. Doğru hazırlık burada da her şeydir.

Kaynak: WELT/ Peter Haentjes

Bu makale ilk olarak Temmuz 2022’de yayınlandı.