İsrail: Tel Aviv’in Beton Labirentinde Ürkütücü Bir Tur

Selvi

New member
şehir gezileri İsrail

Tel Aviv’in beton labirentinde ürkütücü bir tur

Tel Aviv otobüs durağı, kaybolması garanti olan kafa karıştırıcı, yarasalarla dolu bir canavar. Pek çok yerli, burayı şehrin göze batan bir lekesi olarak görüyor ama ne yazık ki öylece yıkmak mümkün değil.

Durum: 04.04.2023| Okuma süresi: 4 dakika

İsrail: Tel Aviv'in merkez otogarı 240.000 metrekare ile dünyanın ikinci büyük otogarıdır

Tel Aviv’in merkez otogarı, 240.000 metrekare ile dünyanın ikinci büyük otogarıdır.

Kaynak: Sabine Brandes

VBazı insanlar bu devasa binaya ancak kaçınılmaz olduklarında ayak basarlar. Örneğin arabanız bozulur ve otobüse binmek zorunda kalırsınız. Dışarısının çirkin olmasına ve içerisinin daha da çirkin olmasına şaşmamalı. Tel Aviv’in 240.000 metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük ikinci otogarı, kaçışı olmayan bir labirent olarak biliniyor.

Ama merak etmeyin, izini sürmek gerçekten zor olsa da çıkışlar var. Öte yandan girişleri bulmak kolaydır. Kasabanın en tuhaf binasında nasıl ürkütüleceğini öğrenmek için 43 numaraya gidiyorum. Metal dedektörün arkasında başka bir evren başlıyor.

Otogar, şehrin göze batmayan yeri olarak kabul edilir, ancak birçokları için içerideki karmaşa aynı zamanda bir çıkış yolu, bir tür sığınaktır. Özellikle Filipinler’den gelen misafir işçiler ve koridorlarda kendi küçük kasabalarını kurmuş Afrika ülkelerinden gelen mülteciler için.

Tel Aviv: Pazarlık avcıları otobüs terminalinde ucuz giysiler bulabilir

Pazarlık avcıları otobüs durağında ucuz kıyafetler bulacak

Gösterişli ucuz giysiler satan dükkanlar, giriş katındaki Asya dükkanları ve cep telefonu dükkanlarıyla dönüşümlü. Turumda yukarıdan aşağıya iner, yürüyen merdivenle 3. kata çıkar ve aşağı bakarım. Binlerce kişinin beklemesi için planlanan görkemli salon kordon altına alınmış ve terk edilmiş durumda. Korku filmi seti olarak idealdir.

Bir zamanlar boş terminalin 1. katındaki otobüslere giden kasvetli koridorlarda sürünürken, kendimi tutamayıp etrafa bakınıyorum. 0 seviyesinde, ürkütücü bir çarpıntı, ürkütücü atmosferi tamamlar. Otobüs park yeri doğa koruma altındadır: Yarasa arazisi.

Bekleme odası ve 1. kat kalıcı olarak kapatıldı çünkü bina hiçbir zaman orijinal tasarımında çalışmadı çünkü insanlar burayı otobüs durağı olarak kabul etmedi. Özellikle alt kısımlardaki tüyler ürpertici koridorlar ve salonlar.

Tel Aviv inşaat için çözüm arıyor

Beton canavar, İsrailli mimar Ram Karmi tarafından tasarlandı. Bir kez geldi ve bir daha gelmedi. Böyle bir yapısal aksilik benim hatam olsaydı ben de uzak dururdum.

Tel Aviv'deki otobüs durağı: mimar Ram Karmi, acımasızlığın temsilcisiydi

Bolca beton: İsrailli mimar Ram Karmi, acımasızlığın temsilcisiydi

Yıllardır istasyonun ne olması gerektiği tartışılıyor. Yıkamazsın çünkü bu kadar betonla şehir aylarca bir toz bulutu içinde kalır. Binanın geleceği hakkında bir karara varılana kadar pek çok kişi meraklıyı uçurumun derinliklerinde aramaya ve keşif turuna çıkmaya çalışır. Korona pandemisinden önce istasyonda rehberli korku turları bile vardı.

En azından bir süredir havada bir canlanma hissi var: 5. Kat bir sanatçı yerleşim bölgesine dönüştü. Şehirlerarası otobüslerin kalktığı 7. kat, ışıkla dolu, en havalı grafiti sanatçıları duvarlarda kendilerini ölümsüzleştirmiş, çiftler bekleme süresini öpüşerek alıp götürüyor.

Şehir içi otobüs terminali 7. kattadır. okuma! Aslında bu numaraya sahip iki kat var – herhangi bir bağlantı olmadan. Neden? Kimse kesin olarak bilmiyor gibi görünüyor. Tüm yolları bir kez yürürseniz, yedi kilometre kat etmiş olursunuz.

Tel Aviv: Otogarda uzun süre kaldıktan sonra yeşil çıkış tabelalarını görünce seviniyor insan

Otogarda uzun süre kaldıktan sonra yeşil çıkış tabelalarını görünce seviniyor insan.

İki saat sonra yeteri kadar içtim. İyi ki birdenbire gözlerimin önünde bir “Çıkış” tabelası yanıyor. Ama kuyumcu standındaki adam ters yönü işaret ediyor.

Zaten biraz midem bulanıyor. Ama buradaki tüm insanların kafamdaki korku filminde figüran olması pek mümkün değil. Birkaç dakika sonra ilk dükkanları baştan tanıyorum. Bir dakika sonra dışarıdayım ve Tel Aviv güneşinin altında duruyorum. Şu anda normalden biraz daha parlak görünüyor.

Tel Aviv’in merkez otobüs durağı 108 Levinsky St. adresindedir ve 16/231 numaralı otobüs hatlarıyla (Tachanat Merkasit/Levinsky istasyonu) erişilebilir. Her zaman açıktır ve giriş ücreti yoktur, ancak üstesinden gelinmesi gerekir.

Makale, seyahat kitabı yazarı Sabine Brandes, Michael Müller Verlag/mm-wandern.de tarafından yakın zamanda yayınlanan “Tel Aviv – Abenteuer” kitabından bir alıntıdır. Kitap, Tel Aviv ve çevresinde sıra dışı ve olağan turist rotalarının dışında gerçekleşen 33 deneyimi anlatıyor.

Sabine Brandes, Michael Müller Verlag'dan

Kaynak: Michael Müller Verlag