Japonya: Kapsül otelde böyle bir geceydi

Selvi

New member
A29 numaralı bölmeye tırmandığımda rahatladım. Tokyo’ya gitmeden önce bir arkadaşımın şüphelendiğinin aksine, bu gecelik odam bir tabuttan daha büyük. 1,10 metrelik genişliğe sahip kapsül, sadece daha geniş değil, aynı zamanda bir çift kişilik yatağın yarısından daha geniştir. Ve oturmak için yeterince uzun. Bir klostrofobi krizi geçirme riski düşüktür.

Kapsül 29, “9Hours” zincirine ait bu Tokyo otelinin yatakhanesinde iki katta düzenlenmiş toplam 60 minyatür odadan biridir. Kapsül oteller, Japonya’nın büyük şehirlerinde bulunur. Alana, mahremiyete ve üstün konfora değer vermeyen misafirler için konaklama; maceracılar ve düşük bütçeli insanlar için idealdir. Normal bir otel odası ortalama olarak en az üç kat daha pahalıdır.

Kapsül oteller ilk olarak 1970’lerde sosyal iş adamlarının spontan gecelemeleri için ortaya çıktı – son metro treninden sonra eve sarhoş gelemeyenler için uyumak için ucuz bir yer olarak. Bu nedenle çoğu konuk yalnızca bir gece kalır. Check-in sırasında resepsiyon görevlisi “Arka arkaya birkaç gece de mümkündür” diyor. Ancak kapsülün her sabah saat 10:00’a kadar boşaltılması ve tüm kişisel eşyaların büyük bir dolaba koyulması gerekir çünkü temizlik o zaman yapılır.

Otelde sadece Japonya’dan gelen konuklar uyumuyor

İlk kapsül deneyimim için bir gece ayırttım. İlk olarak, resepsiyonist bana kapsül numaramı veriyor ve her şeyin nasıl çalıştığını kısaca açıklıyor: katları cinsiyete göre ayırın. ortak tuvaletler gürültüden kaçının. kulaklık takın. terlik görevi.

Tokyo’daki “9Hours” zincirinin kapsül otelinde, iki katta 60 minyatür oda sıralanmıştır.

Kaynak: Getty Images üzerinden Andia/Universal Images Grubu

Lobi sekizinci katta, yan taraftaki ortak salonda kapsül komşularımın sadece Japon olmadığını görüyorum. Görünüşe göre, birçok yabancı turist de bu tuhaf geceleme türünü denemek istiyor.

Erkekler asansörüyle dördüncü kata çıkıyorum, orada valizimi büyük bir dolaba koyuyorum ve içinde iki havlu, bir diş fırçası ve bez terlikler olan bir çanta buluyorum – tabii ki, çünkü Japon evlerinde sokak ayakkabıları çıkarılır. Bir de evde herkesin giydiği pijama benzeri bir eşofman takımı var: Siyah, şık ve Avrupalılar için de oldukça büyük.

ayrıca oku

Japonya'da Ryokan: Japon bir kadın çayı geleneksel bir şekilde hazırlıyor

Kapsül odasının kapısı, bir uzay istasyonunun kapısı gibi kendi kendine açılıyor. Karanlık, penceresiz oda minimalist, estetik bir tasarıma sahiptir. Karanlığa karşı yumuşak, sarı bir ışık parlıyor. Görülecek kimse yok. Ya numaralı kapsüller boştur. Veya panjurlar çekilir.

29 numaraya tırmanıyorum, gölgeliği çekiyorum ve armatürleri inceliyorum: bir elektrik prizi, bir ışık kısıcı ve iki raf. Yastık rahattır ve kruvasan şeklindedir. Yorgan yumuşak ama çok kalın. Kısa bir süre sonra altım ısınıyor. Panjuru açık bırakmayı tercih ederim ama sonra sunduğu asgari mahremiyeti tercih ederim.

Kapsül otelde şaşırtıcı derecede sessiz

Saat 23:00 ama uyuyamıyorum – jet lag. Bir odada 60 yatak olmasına rağmen bu kadar sessiz olmasına şaşırdım. Ve kapsüller arasındaki plastik duvarlar o kadar ince olsa da aslında her sesi duyabilirsiniz. Neyse ki, şimdiye kadar hiçbir sarhoş koridordan sendeleyerek geçmedi ve mucizevi bir şekilde arkadaki bir kapsülde yalnızca bir konuk horluyor. Ara sıra kapı sessizce açılıp kapanıyor.

Aksi takdirde hiçbir şey duyulmuyor, herkes düşünceli. Her şey o kadar boğuk ve sessiz ki, banyoya gitmem gerekebileceğinden panjurları geri çekmek şöyle dursun, örtüleri açmaya veya arkamı dönmeye bile cesaret edemiyorum.

Tokyo'daki kapsül otel: Kapsüller, yatağın yanı sıra bir priz, ışık kısıcı ve iki rafla donatılmıştır.

Yatak dışında, bölmeler bir elektrik prizi, bir ışık kısıcı ve iki raf ile donatılmıştır.

Kaynak: Getty Images üzerinden Andia/Universal Images Grubu

Uzun süre şanssız bir şekilde prizle oynadığımda ve bir adaptör takmak istediğimde, ses sanki bir şişeyi cam bir kaba atmışım gibi geliyor. Neyse ki kimse şikayet etmiyor.

Uyanık yatmaya devam ediyorum. Şaşkın bir hayalperest, hatta bazen uyurgezer olduğumu unutma. Yarı uyurken aniden yüksek sesle seslenirsem ne olur? Ya da kapsülden çıkıp koridorda uyuyakalmak mı? Hoş olmayan bir şekilde fark edilme korkusu, beni umutsuzca ihtiyacım olan uykudan mahrum ediyor. Düşünceler dönüp duruyor ama bir noktada, iki saatin ardından nihayet uyuyakalıyorum.

Tokyo’da yeni gün cep telefonu konseriyle başlıyor

Hafif bir uyku. İlk kez saat ikide uyanıyorum çünkü sağ omzum pirinç dolgulu yastık ve ince şilte yüzünden uyuyakalmış. Yarım saat sonra sol ile aynı oyun. Sonunda battaniyeyi yastık olarak kullanıyorum, zaten üzerini örtmek için çok sıcak.

Altıdan hemen önce irkilerek uyanıyorum. Kapsül hareket etti mi? Deprem mi oldu? Ancak artık hiçbir şey sallanmıyor; ama şimdi dört beş kişi horluyor.

Japonya’yı merak mı ediyorsunuz? İşte daha fazla ipucu:

Tekrar uyanık yatıyorum ama birkaç dakika sonra nihayet daha derin bir uykuya dalıyorum. Tam saat yediye kadar. Odanın bir ucundan bipleyen, öten ve çalan birkaç cep telefonundan gelen çalar saatlerin kakofonisi beni kapsül gerçekliğine geri getiriyor. Eğer gelirse, belki beş saat uyudum. Esneyerek panjurları kaldırdım ve gözlerimin altında derin torbalarla kendimi duş odasına sürükledim.

Gün başlar, karanlık gece deneyimi sona erer. Kapsülden dünyaya, lütfen inin! Sanırım check-out sırasında tekrar kapsüllenirdim, ancak taze jet gecikmesiyle değil. Japonya’ya geri dönersem, ilk birkaç gece için kesinlikle gerçek bir yataklı gerçek bir otel odası ayırtacağım. Ve tabii ki rahatsız etmeyin tabelasını kapının önüne asın.

İpuçları ve bilgiler:

Konaklama: Tokyo’da farklı semtlerde birkaç 9Hours kapsül oteli bulunmaktadır. Bir gecelik konaklama, kişi başı 25 Euro’ya eşdeğerdir. Gün içinde şekerleme yapmak isteyenler, bunu saat 13:00 ile 21:00 arasında fiyatın üçte biri karşılığında yapabilirler (ninehours.co.jp). Anshin Oyado zinciri, kişi başı gecelik 37 Euro’dan başlayan, merkezi konumlu beş kapsül otel sunmaktadır (anshin-oyado.jp/english). Popüler Akihabara semtindeki “BayHotel”, gecelik kişi başı 60 Euro’dan başlayan fiyatlarla sadece kadınlara özel birkaç kapsül otelden biridir (bay-hotel.jp/akihabara).

Japonya ve Tokyo bilgisi: jnto.de; gotokyo.org

Geziye katılım, Japonya Ulusal Turizm Örgütü ve Tokyo Kongre ve Ziyaretçi Bürosu tarafından desteklendi. Şeffaflık ve gazetecilik bağımsızlığı standartlarımızı axelspringer.com/de/Werte/downloads adresinde bulabilirsiniz.

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.