Pelin otunun diğer adı nedir ?

Emile

Global Mod
Global Mod
Pelin otunun diger ad: Tanacetum vulgare

Pelin otu (Tanacetum vulgare), kuzey yarm kuredeki iklimlerde yetisen, cok yllk bir otsu bitkidir. Bitkinin diger ad Tanacetum vulgare'dir. Bitki cografi olarak Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika, Kuzey Asya ve Turkiye'de yetismektedir.

Pelin otunun ozellikleri arasnda, kucuk, cift yllk, yuvarlak, beyaz cicekleri, kucuk oval, koyu yesil yapraklar ve koklerinde hafif kotu koku olan esmer kurutulmus tohumlar vardr. Bitki icin ozellikle cicekleri kullanlmaktadr. Bitkide ciceklerin yan sra, yapraklar, cok faydal olan bitkisel kokler ve tohumlar da kullanlmaktadr.

Pelin otunun saglk uzerindeki faydalar oldukca etkili oldugu bilinmektedir. Bitki, kas agrlarn hafifletmek, inflamasyonu onlemek, vucut direncini arttrmak ve enfeksiyonlar onlemek icin kullanlmaktadr.

Pelin otunun diger faydalar arasnda, sindirim sistemini desteklemek, dolasm sistemini uyarc etkileriyle guclendirmek, mide ve bagrsaklarnn saglgn desteklemek ve karaciger saglgn tesvik etmek saylabilir.

Tuketilen bitki, kanser tedavisinin bir parcas olarak da kullanlmaktadr. Ayrca, pelin otunun, ozellikle cocukluk cagndaki cocuklarn dolasm sisteminin gelismesine katk saglayan guclu bir antikolesteremik ozelligi oldugu da bilinmektedir.

Pelin otunun, guclu bir antioksidan ozelligi oldugu da goz onunde bulundurulmaldr. Bitki, oksidatif stresi azaltarak vucutta olusan hasara kars koruma saglamaktadr. Bitkinin baz besin maddeleri ve diger bitkisel ozleri de vucuda saglk icin faydaldr.

Pelin otunun diger ad Tanacetum vulgare'dir ve bitki, saglk icin faydal olan bircok ozellige sahiptir. Bitkinin cicekleri, yapraklar, tohumlar ve kokleri kullanlarak pek cok hastalk ve hastalk belirtilerinin onlenmesi ve tedavisinde kullanlmaktadr. Bitkinin antioksidan ozelligi de vucudu oksidatif hasardan korumaya yardmc olmaktadr.