Portekiz: Yarasa çığlıkları Lizbon’daki sessizliği bozdu

Selvi

New member
şehir gezileri gece turu

Yarasa çığlıkları Lizbon’daki sessizliği bozuyor

Korkutucu kimse var mı? O zaman, Lizbon Şatosu’ndaki yarasaları görmek için gece seferi sadece bilet olurdu. Ultrasonik bir dedektör sayesinde, normalde insanlar tarafından algılanamayan sesleri aniden net bir şekilde duyulabilir ve hayvanlar da aniden görülebilir.

Durum: 07:21| Okuma süresi: 3 dakika

Portekiz: Lizbon'daki Castelo de São Jorge'ye farlarla donatılmış ziyaretçiler yarasa aramaya gidiyor

Lizbon’daki Castelo de São Jorge’ye farlarla donatılmış ziyaretçiler yarasa aramaya gidiyor

Kaynak: Jose Frade

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

ABaşlangıçta sadece karanlık vardır. Karanlıktan sadece parlak bir şekilde aydınlatılmış duvarlar ve doruklar çıkarılabilir. Ama geceleri hayat var. O akşam bana ve birkaç aileye rehberlik eden biyolog, Portekizce ve İngilizce olarak, “Burada, São Jorge Kalesi’nde dört tür yarasa bulabilirsiniz,” diye açıklıyor.

Herkese lamine edilmiş bir hayvan çizimleri sayfası veriyor. Altlarında, Avrupa’daki türünün en büyük ve en küçük türlerinden biri olan Avrupa buldozer yarasası, bayağı pipistrelle, kale duvarlarının etrafında uçuyor. Su yarasası ve serotin yarasası da burada yaşıyor.” Resimleri dikkatle inceliyoruz ve silüetlerin ne kadar farklı olduğunu görünce şaşırıyoruz: buldoklarda gözle görülür derecede büyük yuvarlak kulaklar ve bayağı pipistrelde küçük sivri kulaklar.

Rehberimiz hayvanların yaşam biçimleri ve beslenmeleri hakkında bir şeyler anlatmaya devam ederken, gözüm ışıklı duvarlara kaydı. Gecenin karanlığında hala kesinlikle hiçbir şey göremiyorum. Ve farklı türleri bu mesafeden nasıl ayırt edeceksiniz?

Lizbon: Bir rehber, tur katılımcılarına yarasaların yaşamı hakkında bilgi veriyor

Bir rehber, tur katılımcılarına yarasaların yaşam tarzı hakkında bilgi verir.

Kaynak: Jose Frade

Şüpheciliğim, benim gibi bazı hayvanları nihayet görmek için sabırsızlanan diğer katılımcıların yüzlerine yansıdı. Biyolog, “Kesinlikle bazılarını göreceğiz,” diye rahatlatıyor beni. “Ve her şeyden önce, bu cihazla onları duyacağız,” diyor ve sırıtarak sırt çantasından bir ultrasonik dedektör çıkarıyor.

Kalenin etrafında yüzlerce yarasa avlanıyor

En azından artık grubun tüm dikkati onda: Aniden gecenin sessizliği yarasaların çığlıklarıyla bozuluyor. Büyülenmiş dinliyoruz. Yaklaşık bir sigara paketi büyüklüğündeki kara kutunun üst kısmındaki bir seçici anahtar kullanılarak, normalde insan kulağının algılayamayacağı 20 kilohertz’in üzerindeki sesler işitilebilir frekanslara dönüştürülebilir.

Yakındaki bir feneri işaret ederek, “Yönlü mikrofonla yarasaların nerede avlandığını belirleyebiliriz,” diyor. Ve işte, birdenbire birkaç yarasanın böcekleri yakalamak için saniyenin kesirleri için ışık konisine nasıl tekrar tekrar ilerlediğini fark ettim.

Portekiz için daha fazla ipucu:

Dedektör hızla elden ele hareket eder. Özellikle çocuklar merakla her yöne çevirirler. Kasabada yarasa dolaşmaz, ancak mikrofonu kale kulelerine ve ışıklı patikalara ve küçük memelilerin melodik gıcırtılarına doğrultun. Birdenbire, kalede sakin bir akşam, yüzlerce oldukça aktif yarasanın çevrelediği bir geceye dönüşür.

Bazıları bunu ürkütücü bulsa da, rehberimiz kan emici vampirlerle ilgili mitleri hızla ortadan kaldırıyor ve hayvanların böcek sayılarını kontrol altında tutmadaki önemini vurguluyor. Bu deneyimden beri hayvanları ultrasonik dedektör olmadan tanıyabiliyorum. Birçok yerde hayat benim için karanlığa girdi.

Ek Bilgiler:

12 veya 28 numaralı tramvaylar (Miradouro Santa Luzia istasyonu) Lizbon’daki São Jorge Kalesi’ne gider. Yarasa turları, Haziran’dan Eylül’e kadar her Cumartesi saat 20.30’da (Portekizce ve İngilizce olarak) sunulur ve yaklaşık iki saat sürer. Bilet ücreti kişi başı 10 Euro’dur (aile bileti 20 Euro). Önemli: Kale bilet gişesinde veya [email protected] e-posta yoluyla ön kayıt gereklidir!

Makale, seyahat kitabı yazarı Johannes Beck’in “Lizbon – Şehir Maceraları” kitabından bir alıntıdır (240 sayfa, 17,90 Euro, Michael Müller Verlag/mm-wandern.de). Lizbon’da ve çevresinde olağanüstü olan ve olağan turist yollarının dışında gerçekleşen 33 deneyimi anlatıyor.

Johannes Beck'in

Kaynak: Michael Müller Verlag