Ruhr bölgesi: Bottrop’ta hava dalışı yaparken tamamen ağırlıksız

Selvi

New member
Kollarınızı kaldırın, karnınızı dışarı çekin ve kendinizi kükreyen fırtınaya bırakın: Bottrop’ta macera arayanlar bir hava yastığı üzerinde süzülebilir ve saatte 180 kilometre hızla kendilerini havaya uçurabilirler. Paraşütle atlama, insanı kısa sürede mutlu eden eğlencenin adıdır.

Durum: 07:23| Okuma süresi: 3 dakika

Ruhrpott: Paraşütle atlamada, katılımcılar bir rüzgar tünelinde camın arkasından uçarlar.

Paraşütle atlamada, katılımcılar bir rüzgar tünelinde camın arkasından uçarlar.

Kaynak: Ysbrand Brouwers

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

DBurnumuzun hemen önünde camların arkasında yüzen insanlar var. Garip bir şekilde dönüyorlar, rüzgar tüneli camına doğru sürükleniyorlar, balonlar gibi düşüyorlar ve saatte 180 kilometrelik bir hava hızıyla yeniden patlıyorlar. Bana bunun bir uçaktan düşmek gibi hissettirdiği söylendi. Sadece burada durum daha kontrollü. Eğitmen Kai bize dört müstakbel hava korsanını birlikte çağırdığında, sadece – dışarıdan çok bariz olan – şaşırtmanın hatalarını analiz ediyoruz.

Jessica, Denise, Manuela ve ben koruyucu giysiler giyiyoruz – spor ayakkabı saplı vücut kıyafetleri, kasklar, gözlükler ve kulak tıkaçları. Hala düpedüz havalıyız. Güvende olmak için erkek arkadaşımla vedalaştım. “Geri dönmezsem, Kanada’da buluşuruz,” diye şaka yapmaya çalışıyorum. Kai beni düzeltiyor: “Ay’da!”

Antrenörden birkaç son talimat: Karnınızı daima öne doğru uzatın. Parmaklar yukarı şu anlama gelir: “Neşelen.” V şeklinde iki parmak şu anlama gelir: “Bacaklar düz.” Ellerinizi sallamak şu anlama gelir: “Sakin ol, bu kadar gergin olma.”

Uçuştan sonra katılımcılar için bir sertifika var.

Sonra başlar. İkinci sıra bende, kararlılıkla açık kapıya doğru ilerliyorum. Kollarınızı kaldırın, karnınızı dışarı çekin ve kendinizi kükreyen fırtınaya bırakın. Karşıdan esen rüzgar bir an nefesimi kesiyor. Sonra yüzerim. Hayır, uçuyorum! En azından ben böyle hissediyorum, midem defalarca ağa son derece olumsuz bir şekilde dokunsa bile.

Bu kasırgada akıl almaz bir şekilde yerinde durabilen Kai, elini sallayarak yukarıyı işaret ediyor. Dikkat et! Şimdi yükseklik kazanıyorum ama karşılığında cam duvara zıplıyorum. Kai’nin elleri titriyor. Dört uçuşum var. İkincisi ile kısa bir süre yalnız uçabiliyorum, üçüncüsü ile başımı hafifçe döndürmeyi ve tüm vücudumu döndürmeyi öğreniyorum.

Ruhr bölgesinde paraşütle atlama: Bir eğitmen ipuçları verir ve bazen yardım eder

Bir eğitmen ipuçları verir ve bazen yardım eder

Kaynak: Ysbrand Brouwers

Sonra Kai omzumu ve bacağımı tutuyor ve son derece yüksek bir hızla bir bumerang gibi dönerek aşağı yukarı yarışıyoruz. Gülüp uluyorum ama Kai tükürüğün kulaklarımda uçuştuğunu fark edene kadar hemen ağzımı kapattım.

Kai tekrar uçmak isteyip istemediğini sorduğunda dört parmak hemen çıtladı. Uzun zamandır birbirine kenetlenmiş bir grubuz, uçuştan sonra birimiz eğitmen tarafından açık kilide yönlendirilip tekrar ayağa düştüğümüzde birbirimizi coşkuyla alkışlıyoruz ve selamlıyoruz. Harika bir sonsuzluktan sonra, diğer insanlar birdenbire hava kilidine dalar. O kadar mutluyuz ki bekleyenleri fark etmedik bile.

Ruhr bölgesindeki tatiller için daha fazla ipucu:

Dağınık saçlar ve kırmızı yanaklar ile bilgi almak için fuayede buluşuyoruz. Herkes geri bildirim alır. Denise en iyisini yaptı. Havada olduğu kadar sakin bir şekilde daha önce gizlice pratik yaptığı kesindi.

Sertifika kesinlikle duvarımda olacak. Sonrasında satın alabileceğiniz film yanlışlıkla ağır çekimde çekilmiş olmalı. Algılanan serbest düşüş yerine, tamamen gevşemiş bir rıhtım yukarı ve aşağı yüzer. Bağırdığımı tahmin edebilirsin. Neyse ki tükürüğü göremiyorsunuz.

Ek Bilgiler:

Kapalı Hava Dalışı (Prosperstraße 297, Bottrop) her gün 10:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır, rezervasyon gereklidir! Rüzgar tünelindeki bir uçuş, 4000 metreden paraşütle atlamanın serbest düşme süresinden daha uzundur ve yaklaşık 60 saniye sürer. Sunulan çeşitli paketler var: hava akışında iki uçuş 69 avroya, dört uçuş 119 avroya (toplam süre yaklaşık 1,5 saat), Indoor-skydiving.com.

Makale, seyahat kitabı yazarı Renate Zöller’in yakın zamanda yayınlanan “Ruhrgebiet – Abenteuer” kitabından bir alıntıdır (240 sayfa, 17,90 Euro, Michael Müller Verlag/mm-wandern.de). Ruhr bölgesinde sıra dışı ve alışılagelmiş turistik yollardan uzakta gerçekleşen 33 deneyimi anlatıyor.

Renate Zöller'den “Ruhrgebiet – Abenteuer” (240 sayfa, 17,90 Euro, Michael Müller Verlag/mm-wandern.de)

Kaynak: Michael Müller Verlag