Ziyan demek ne demek ?

Emile

Global Mod
Global Mod
Ziyan, insanlar olumsuz etkileyen, zamann ve kaynaklarn bosa harcanmasna neden olan herhangi bir sonuca verilen genel isimdir. Ziyan kelimesi, insanlarn, ozellikle de para, zaman ve kaynaklarnn her seyden daha degerli oldugu gunumuz dunyasnda, onemli bir kavramdr.

Ziyann Tanm

Ziyan, cok cesitli anlamlar tasmaktadr. Genel anlamda, ziyan, bir kaynagn kullanmndan dogan, o kaynagn degerinin ya da kullanm omrunun sona ermesine neden olan kazancsz sonuclar olarak tanmlanabilir. Ornegin, bir araba kullanmndan dogan ziyan, arabay kullanm ds olana kadar olusan harcamalarn (yakt, bakm giderleri vb.) toplam olarak tanmlanabilir.

Ziyann Farkl Tipleri

Ziyann farkl tipleri vardr. Insanlarn, calsma surecine, uretim surecine veya diger aktivitelere katlmndan kaynaklanan ziyan, ozellikle maliyetlerinin daha da arttg ve uretkenligin dustugu durumlarda onem kazanmaktadr. Uretim surecinde ziyan olusturmak, insanlarn verimliliklerinin azalmasna, uretimin ve isgucunun yukselmesine veya uretimin dusmesine neden olabilir. Diger turleri arasnda, dogal kaynaklarn kotu kullanmndan dogan ziyan, toplumsal ziyan ve daha fazlas saylabilir.

Ziyann Onlenmesi

Ziyann onlenmesi, insanlarn zamanlarn, kaynaklarn ve para kaynaklarn verimli kullanmasn saglamakla baslar. Insanlar, calsma sureclerini, uretim sureclerini ve diger aktiviteleri organize etmek icin teknikleri ve surecleri gelistirerek ziyan azaltabilirler. Bir sirket, calsanlarnn verimliligini arttrabilecek ve zamanlarn, kaynaklarn ve para kaynaklarn iyi kullanabilecekleri ekipman ve teknolojilere yatrm yapabilir.

Sonuc

Ziyan, insanlarn kaynaklarnn, zamanlarnn ve para kaynaklarnn verimsiz kullanmndan dogan olumsuz sonuclara verilen genel bir isimdir.